Mesai Saatleri

  • Pazartesi09:00 - 18:00
  • Salı09:00 - 18:00
  • Çarşamba09:00 - 18:00
  • Perşembe09:00 - 18:00
  • Cuma09:00 - 18:00
  • Cumartesi-Pazar09:00 - 13:30

Türk Dışticaret Vakfı | Kuruluş ve Faaliyetleri

Türk Dışticaret Vakfı, Türkiye’de dış ticaret alanında hizmet veren özel sektör ve kamu kuruluşlarının faaliyetlerini desteklemek, dünyadaki iş insanları arasında dayanışmayı sağlamak, dış ticaret ile ilgili yayınlar yapmak ve eğitim vermek amaçlarıyla; Türkiye’nin ilk Dış Ticaret Müsteşarı Ertuğrul Önen önderliğinde bir araya gelen; yurtiçindeki ve yurtdışındaki Türk iş insanları ve Türk dış ticaret alanında görev yapmış üst düzey bürokratlar tarafından 24 Ekim 1995 tarihinde Ankara'da kurulmuştur. 

Türk Dışticaret Vakfı, Dünya genelinde faaliyet gösteren Türk girişimcilerin güçlerini birleştirerek küresel boyutta bir ticari sinerji yaratmak amacıyla; Dünya Türk İşadamları Vakfı ile birlikte 1996-2006 yılları arasında, iki yıllık periyotlarla altı kez Dünya Türk İşadamları Kurultayları organizasyonunu gerçekleştirmiştir. Bu kurultaylarda bölgesel ve sektörel sorunların tespit edilmesi ve çözüm üretilmesi ile birlikte ikili iş görüşmeleri de yaptırılarak dış ticaret artırılması hedeflenmiştir. Ayrıca yurtdışında Türk lobi faaliyetlerini gerçekleştirerek uluslararası arenada Türk ekonomik gücünün bir çatı altında toplanması sağlanmıştır.

Kurultayların gerçekleştirilmesi aşamasında kalifiye dış ticaret elemanı sıkıntısı çekildiği ve  dış ticaret ile ilgili eğitim açığının fark edilmesi ile birlikte 2000 yılından itibaren, ‘‘Dış Ticaret Eğitim Programları’’ da vakıf tarafından örgün (yüz yüze) olarak verilmeye başlamıştır. Pandeminin başladığı 2020 senesinden itibaren ise uzaktan eğitim seçeneği de öğrencilere sunularak eğitimin ülke genelinde yaygınlaşması sağlanmıştır.

Eğitmen kadrosu; bürokratlar ve dış ticaret alanında  görev yapmış üst düzey yöneticilerden oluşmaktadır. Geçen bu 23 sene zarfında 15.000’i aşkın kursiyer bu eğitimi tamamlamıştır. Türk Dışticaret Vakfı MEB Özel Öğretim Kurumları çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim sertifikası vermektedir.  Ayrıca 2015 yılında Almanya’nın Münih kentinde yerleşik Sabel Akademie ile eğitim alanında işbirliği protokolü yapılmıştır. Bu çerçevede Sabel Akademie’nin temsilcisi olarak sertifika verme yetkisini almıştır.

Vakıf yalnızca bireysel eğitimler değil kurumsal anlamda da eğitimlerini sürdürmektedir. Bakanlıklar, Ticaret ve Sanayi Odaları, İhracatçı Birlikleri, Organize Sanayi Bölgeleri başta olmak üzere; savunma sanayi sektörü, bankacılık sektörü ve daha birçok kurum ve kuruluşa dış ticaret alanında eğitim verilmiştir.

Vakıf en son olarak; 2023 senesinde Kayseri Ticaret Odası çatısı altında bulunan Kayseri Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret Merkezi (KAGUTİM) projesi adı altında Dış Ticaret Merkezi kurmuştur.

Eğitim ve diğer detaylar için İletişim