Mesai Saatleri

  • Pazartesi09:00 - 18:00
  • Salı09:00 - 18:00
  • Çarşamba09:00 - 18:00
  • Perşembe09:00 - 18:00
  • Cuma09:00 - 18:00
  • Cumartesi-Pazar09:00 - 13:30

Corona Pandemisi Zoom Türk Dışticaret Vakfı Dış Ticaret Eğitimi

Corona Pandemisi

Zoom

Türk Dışticaret Vakfı

Dış Ticaret Eğitimi

Değişik bir formatta düzenlediğimiz bu haftaki yazımızın başlığının en üstünde  2019 yılının son aylarında Çin’de ilk sinyallerini veren, 2020 Şubat’ında ülkemizde yayılmaya başlayan, takip eden Mart ayında da tüm dünyada kâbusa dönüşen Corona’ya yer verdik.

Bu salgın, maalesef hiçbir şekilde telafi edilemeyecek can kayıpları başta olmak üzere, tüm sektörlerde ciddi hasarlara sebebiyet verdi. İçinde bulunduğumuz 2020 yaz aylarında salgının önlenmesi için tüm sağlık çalışanlarımız eşi az görülen emsalsiz bir mesleki özveri içinde gayretlerini sürdürüyorlar. Onlara müteşekkiriz.

Yaşanan bu pandemi hengâmesi içinde eğitim sektörünün, uzaktan eğitim sisteminin devreye sokulması ve sayın bakanın demeçlerine göre yaygın olarak hizmete sunulmasıyla, diğer sektörlere göre daha az darbe aldığı anlaşılmaktadır. 2020-21 eğitim döneminde tüm kademelerde eğitimin konvansiyonel yöntemlerle yeniden başlaması samimi ve kalbi dileğimizdir.

Bizler de Türk Dışticaret Vakfı olarak, 20 yıldır bir gün dahi aksatmadan başta Ankara ve İstanbul olmak üzere ülke genelinde sürdürdüğümüz örgün (yüz yüze)  “Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitim Programları”nı bu virüse kurban vermemek adına birden bire herkesin can simidi olan bir video konferans sistemine sarılarak ciddi bir kriz yönetimi yapmak suretiyle. eğitimlerimizi “Zoom” üzerinden sürdürmeye başladık.

Bu süreçte ilk olarak, Milli Eğitim Bakanlığımızın yerinde bir yaklaşımla aldığı “diğer eğitimlerin yanında kurs programlarının da kesilmesi” kararı doğrultusunda, bu kararın alındığı tarihte Ankara, İstanbul ve Bilkent Üniversitesi’nde devam etmekte olan eğitimlerimiz hemen “Zoom”a aktarılmış ve yürüyen bu eğitimler normal şartlarda hangi tarihte bitirilecek idiyse o tarihte bitirilmiş, katılımcılara sertifikaları posta (kargo) yoluyla iletilmiştir. 

Vakfımız bilahare “Zoom Eğitimlere” devam etme kararı almıştır. Bu çerçevede  tüm Türkiye’den katılıma açık olmak üzere örgün eğitimimizle bire bir örtüşen içerikle, aynı eğitmenlerle ve doğal olarak aynı kaliteyle eğitimlerimiz dış ticarete gönül veren, değerli müstakbel meslektaşlarımıza sürdürülmektedir.

Türk Dışticaret Vakfı yöneticileri ve eğitmenleri olarak, her kurum gibi bizlerinde yeni deneyimlediği “Zoom”un, örgün eğitim kıvamında olmamakla beraber farklı bir tad verdiğini de burada vurgulamakta fayda görmekteyiz. Yukarıda da değindiğimiz yarıda kalan kurslarımızın tamamlanmasının akabinde, 2020 Mart ayı sonunda başladığımız ve Haziran itibariyle üçüncüsünü uyguladığımız “Zoom 1, 2 ve 3” eğitimlerimize katılan değerli öğrencilerimiz de değindiğimiz “farklı tad” (buna “on-line eğitim tadı” da diyebiliriz) konusunda olumlu yorum yapmaktadırlar.

Ulusal ve uluslararası değerlendirmeler genelde ekonominin, özelde dış ticaretin 2021 sonlarında 2019 sonu seviyesini yakalayacağı yönündedir. Bu, hiç de kötü bir değerlendirme değildir. Bu değerlendirmenin rakama dökülmüş hali ülkemiz dış ticaret hacminin 400 milyar dolara, dünya ticaret hacminin de 17-19 trilyon dolara doğru bir yönelim içinde olacağını ifade etmektedir.

Bu dört-beş satırlık kısa saptama dahi dışticaretçiler için ümit vadetmektedir. Esasen bu kriz döneminde eğitimlerimizin gördüğü rağbet yakın geleceğin dış ticaret bağlamında vadettiği ümidi teyid etmektedir. 

Bugün olduğu gibi, birkaç ayla ifade edebileceğimiz son derece yakın bir gelecekte de “dış ticaret” özel bir kariyer odağı ve çok önemli bir meslek olmaya devam edecektir. Hatta bu öğreti ve bu meslek, önemini giderek arttırarak küresel bağlamda çok seçkin bir konuma gelecektir.

Dış ticaret öğretisi, dünyanın her yerinde; ABD’de, Moğolistan’da, Almanya’da, Şili’de, Rusya’da; kısacası dünyanın 200’ü aşkın ülkesinde aynen Türk Dışticaret Vakfı’nın eğitimlerindeki içerikle anlatılmakta. Öğretinin bu evrensel niteliğine paralel olarak uygulama da evrenseldir. 

Meslekle ilgili unutulmaması gereken de budur.

Not:

Vakfımızın adında yer alan “Dış Ticaret” ibaresi,

kuruluş yılımız olan 1995’te ilgili makamlarca,

“Dışticaret” şeklinde tescil edilmiştir.

Eğitim ve diğer detaylar için İletişim