fbpx

SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

•Eğitim programlarınıza katılma şartları nelerdir?
Dış ticaretle ilgili bir ön deneyim, bu işi yapıyor olmanız gibi şartlar aranmamaktadır. Lise mezunu olmanız ise arzu edilen asgari eğitim düzeyidir.


•Eğitime kimler katılmalıdır?

Dış ticaret eğitim programlarımıza, ihracat ve ithalatı “el yordamıyla” değil “sağlam bilgi altyapısıyla” yapmak isteyenler katılmalıdırlar. Halen dış ticaret yapan, ancak kendisini gerek uygulama, gerekse terminolojik bilgiler açısından “tamamlamak” isteyenlerden yüzlerce katılımcımız olmuştur.

•Dış ticaret eğitimi için İngilizce bilmek gerekiyor mu?

Eğitim almak için İngilizce gerekmemekle beraber, dış ticaret yapmak için İngilizce gerekmektedir. Bu gerçekten hareketle başlattığımız “Dış ticaret İngilizcesi”programını dikkate almanızı öneririz.

Dış ticaret eğitimini sizden almamın faydası nedir?

Çok yönlü bir öğreti olan dış ticarette, muhatap olunan çevrelere (kamu kurumları, ihracatçı birlikleri, ticaret odaları, bankalar, gümrük müşavirleri, nakliyeciler vb.) karşı “bilgili” ve “eğitimli” çıkmak, kendinizi daha iyi ifade etmek ve söylenenleri daha iyi anlamak hem akılcı bir ortamda iş yapmanızı, hem de mahçup olmamanızı sağlayacaktır.
Bu eğitimi bizden almanız, deyim yerindeyse “kül yutmayan” ve istikrarlı iş yapan bir dış ticaretçi olmanızı sağlayacak, güven duygunuzu ve yenilikçi olma refleksinizi geliştirecektir.

•Sizden alacağım sertifika iş bulmamda yarar sağlayacak mı?
Bu soruyu bize yönelten dostlarımıza verdiğimiz cevabın aynısını yazıya dökelim: “Eğer sizde bir istek, çalışma arzusu ve cevher yok ise Harvard diploması dahi size hiçbir iş kapısı açmayacaktır!” Yani salt “diploma” işe yaramayacaktır.

Ancak, gireceğiniz işte, örneğin mülakat aşamasında sizde, sizin karakter yapınızda, konuşma tarzınızda ve her şeyden önemlisi bilgi alt yapınızda bir ümit görmüşlerse, işte tam o noktada “eğitiminizi nereden aldığınızı” soracaklardır. Yani en az 5-6 sorudan ve 8-10 dakikalık bir sohbetten sonra bu soru muhakkak gelecektir. Eğer bu aşamayı başarıyla, kendi kanatlarınızla kat etmiş iseniz “Eğitimimi TDVSEM’den aldığınızı” göğsünüzü gere gere söyleyebilirsiniz.

Zira, bugüne kadar yaklaşık 13.000 katılımcımıza gönül huzuruyla ve büyük bir mutlulukla verdiğimiz sertifikamız, ilgili çevrelerde çok itibar görmektedir.

•Eğitmenleriniz kimler?

Uygulamayı ve dış ticaret kültürünü ön planda tutan temel eğitim felsefemiz doğrultusunda, eğitmenlerimiz kamu sektörü ve özel sektör mensuplarından oluşan bir yapıdadır.

Şöyle anlatalım: Bir grup eğitmenimiz “mevzuatı yapan” ve “uygulamayı izleyen ve uygulamanın doğru yürütülüp yürütülmediğini denetleyenler”; bir grup eğitmenimiz ise “uygulamayı, mevcut mevzuata göre yapanlardır.”

Bu bağlamda eğitimlerimiz, “emekli ve aktif kamu görevlileri, gümrük müşavirleri, bankacılar, iş adamları” şeklindeki bir eğitmen portföyü tarafından gerçekleştirilmektedir.

•Eğitimleriniz nasıl bir sistemle veriliyor?

Sistemimizi veya metodumuzu “uygulamaya yönelik interaktif yöntem” olarak adlandırabiliriz. Eğitmenler power-point desteğinde ders anlatmakta ve katılımcıların sorularını da alma konusunda onları zorlamaktadırlar.

•MEB Sertifikası tüm şehirlerdeki kurslarınızda veriliyor mu?
Hayır. Şimdilik sadece Ankara ve Uzaktan Dış ticaret eğitim programlarında MEB’den onaylı sertifika veriyoruz.

•İhracat ve ithalat yapıyor musunuz?

Böyle bir yapı içinde değiliz.

•Eğitim programlarının bitiminden sonra herhangi bir şekilde destek oluyor musunuz?
Eğitim programlarımıza katılanlar, iş yaşamları (veya okul yaşamları) süresince bize karşılaştıkları sorunları ilettikleri takdirde, kendilerine, zamanımızın müsaade ettiği ölçüde memnuniyetle yardımcı olmaya çalışıyoruz.

asexon.com
1
×
Merhaba,
size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bana yazmak için WhatsApp ikonuna bir kez tıklayınız.


* Önemli Not:
- Vakfımıza WhatsApp Araması ile ulaşılamamaktadır.
- Hafta içi 09:00 - 18:00 saatleri arasında iletişime geçiniz.